Kendimi Aynada Görünce Yaşadığımı hissediyorum! Lütfen yardım

Konu, 'Bireysel Psikolojik Danışma' kısmında sorunlu tarafından paylaşıldı.

1. sorunlu

sorunlu Yeni Üye

Merhabalar,

Başlıkta olduğu gibi çok ilginç bir durum mu diyeyim veya sorun mu diyeyim artık onu sizlerin karar vereceğine inanıyorum.

Sorunuma gelince; Kendimi Ayna'da görünce yaşadığımı hissediyorum. Yani normal hayat bana hayal dünyası gibi geliyor ve gerçek hayatın Ayna'da yansımamı gördüğümde ve göz göze geldiğimde yaşadığımı hissediyorum. Ne kadar aptalca bir sorun değil mi? İnsan yaşadığını nasıl hissetmez ama ben gerçekten hissetmiyorum. Kendi varlığımı sadece aynanın karşısına geçip göz göze geldiğimde; iste bu sensin ve dünya denilen bu olgu içerisinde yaşıyorsun diyorum. işte aynayla yüz yüze geldiğimde gerçek varlığımı hissediyorum. Daha sonra aynadaki görüntüme daha fazla bakamıyorum; sanki beynimin içinde bir şeyler yanmaya başlıyor, başıma hafif bir ağrı giriyor, ve aynadan uzaklaşıyorum. Diğer gibi traş olurken, saçlarımı tararken kendimi dikkat etmiyorum sadece göz göze geldiğimde, yaşadığımı hissediyorum. Lütfen yardım edin, Benim sorunum ne olabilir. Bu arada 28 yaşında bir erkeğim, Diğer gibi de sorumluluk sahibi birisiyimdir, üstüme düşen bütün görevleri yaparım.

Arkadaşlar benim sorunumun ne olduğunu bilmediğim için konuyu buraya açtım, eğer yanlış kategoriye açtıysam kusura bakmayın.

2. Psikolik

Psikolik Mal Sahibi

Genelde bu şekilde şeyler hissedenler,
    Dünyanın yükünü kaldırmakta güçlük çekenler
    Ailesi ve çevresi ile ilişkilerinde bir kısım sorunlar bulunanlar
    Gelecekle alakalı umutsuz olanlar oluyorlar. Bu ve bunun gibi hayatındaki sorunları tek tek ele alıp çözüm noktasında gelişmeler yaparsan yaşadığın durumlar da çözüme kavuşacaktır.Bunun için sorunları tek tek ele almanı tavsiye ederim.
    Kendine sorunlu demekten de vazgeçmelisin.
    Sadece burda yazdığın yazı ile alakalı seni tanıdığımız için şu da olabilir, kişilikte border dediğimiz sorunla ilintili olabilir. Bir doktora da görünmeni ayrıca tavsiye ediyorum.

3. sorunlu

sorunlu Yeni Üye

Sevgili Psikolik, dediğin gibi internette borderline psikolojik sorununu araştırdım bana bu tabir uyuyor ama buna kesin olarak ben buyum demiyorum çünkü benim kendime böyle demem doğru değil bunu en iyi doktor karar verebilir; bu sorunumun bir an önce giderilmesi için çok istekliyim ama beni düşündüren olay ne kadar zaman alır. iyileşmek istiyorum, sigara içmeyi bıraktım artık düzenli olarak kitap okuyorum ve ailemle çok iyi sohbetler açmaya onları konuşturmaya çalışıyorum. düşünsenize babam bu yaşına gelmiş kendi sağlam karakter özelliğini gösterememiş, bana önerilerde bile bulunmamış bir adam. bazen diğer arkadaşlarımın babalarına özeniyorum ne kadar güzel karşılıklı oturup konuşuyorlar. benim babamda maalesef bu yok, daha doğrusu bi amacı yok sadece bu dünyaya yaşamayı geldiğini ve sadece hayatta olduğu için şükreden bir adam, idealleri olmayan bir adam. Ailede örnek alabilecek kişiler olan ailemi hiç bir zaman örnek olarak seçmedim, çünkü bana vaad edebilecekleri ne bir görüşleri ne de bir düşünceleri var. Ben bu bataklıktan kendi başıma çıkmak; onları da çıkarmak istiyorum, ben onlara güvenmem gerekirken, onlar bana güveniyorlar. Sanki her zaman omuzlarımdaki olan yük daha da artıyor. ya onları bırakıp evden uzaklaşmalıyım diyorum ya da hayatta yaşadığımı sandığım gibi yaşamama devam etmeliyim diyorum. Karar vermek istiyorum ama duygularım bazen en üst düzeye çıkıyor kendime güveniyorum, bazen bir zavallı gibi her şeyden vazgeçiyorum. Ne kadar çabalarsam çabalayayım, sürekli destek alamadan gidemiyorum. Sanki birisinin beni sürekli itmesi gerektiği gibi hissediyorum. Sizce psikoloğa mı gitmeliyim yoksa, Psikiyatriye mi bu iki bölüm birbirinden farklı gibi geliyor bana :)

Not: yazdıklarım o anki aklımdan geçenler, bazılarınız anlayamayabilir, nasrettin hoca ne demiş: bana eşşekten düşen birini bulup getirin. Ama eminim ki iyi empati kurabilen arkadaşlarımız beni anlayacaklardır.

4. Psikolik

Psikolik Mal Sahibi

psikiyatr a gitmene gerek yok bi psikoloğa gidip bu konuda yardım alabilirsin.

5. Tuğba

Tuğba Aktif Üye

aynaya bakınca hissettiğin şey güzel ise,
    o hissi hayatına geçirmeye çalış...
    zor değil...

6. sorunlu

sorunlu Yeni Üye

Sevgili himalia, ilk öncelikle mesajıma cevap verdiğin için teşekkür ederim. Aynaya bakınca acı hissediyorum daha da fazla bakamıyorum. Başıma hafif bir ağrı giriyor ve sonrasında sanki çok büyük bir acı çekecekmişim gibi aynadan uzaklaşıyorum. Bu günlerde kendime hep şu telkinlerde bulunuyorum. Hayattayım ve bu gerçek hayat diyorum ve kendime bir hedef buldum o hedefim zorlu eminim ama başladığım bu işte yarı yolda pes etmekten korkuyorum. Bu arada yarın psikiyatr a gideceğim bizim burdaki devlet hastanesinde psikologa görünmeden önce psikiyatriye görünmemiz gerekiyormuş, neden böyle bir uygulama var bir fikrim yok, eğer sizinde bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim...

7. Tuğba

Tuğba Aktif Üye

Evet devlet hastanesinde o şekilde..
    Önce psikiyatrist, gerek görülürse psikoloğa yönlendiriyor.
    Umarım şifa bulursunuz.

8. sorunlu

sorunlu Yeni Üye

Sayın himalia,

Önce psikiyatrist e gittim ordan da direkt beni psikologa sevk etti. Aralık 25 ine randevu verdi dört gözle bekliyorum. Gelişmeleri buraya yazacağım...

Tuğba bunu beğendi.
  9. sorunlu

sorunlu Yeni Üye

Evet merhaba arkadaşlar, biraz uzun bir zaman oldu sanırsam ama ayın 25 inde psikoloğa gittim ve oturduk konuştum. Hayatımda neden aynaya baktığımda kendimi hissediyorum diye sormuştum sorumun cevabını buldum.. Hayatımda sürekli başkalarının dediği şekilde yaşadığım için kendi sesimi duyamaz olmuşum. Ve aynaya baktığımda gerçekten orada kısılıp kalan beni görüyormuşum. Artık hayatımda başkaların bana ne demesi değil; benim ne demem gerektiğine önem veriyorum artık kararlarımı kendim vermeye karar verdim. Bunu doktorla konuşurken onun beni nasıl yönlendireceğini değil kendimin nasıl bu durumdan kurtulacağımı kendi kendime sordum ve çözüm yolunu buldum ve çok mutluyum artık canım ne isterse o şekilde davranmaya karar verdim. Başkaların hayatımı yönlendirmesine izin vermeyeceğim. Artık kendime güveniyorum. Herkese teşekkür ederim :)

Psikolik, sevgi hüznü ve Sentenced bunu beğendi.
  10. Tuğba

Tuğba Aktif Üye

Ne güzel...
    Mutlu olmanızdan mutlu oldum:)

sorunlu bunu beğendi.
  11. sorunlu

sorunlu Yeni Üye

Teşekkür ederim himalia :)

Tuğba bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş