Gelecek Kaygısı

Konu, 'Kaygı Bozuklukları' kısmında Editör tarafından paylaşıldı.

 1. Editör

  Editör Moderatör

  Geçmiş hala sizde sızı yaratıyor mu? "Gelecek korkusu çok fazla olan insanların şimdiki anı yaşamadığını ve yaşadıkları andan keyif alamadığı dikkat çekicidir. Bu kişilerin zihinleri sürekli olarak ya geçmişte ya gelecekte yaşıyor. Mutluluk ya geçmişte yada gelecekte oluyor. Geçmişte ve gelecekte yaşamasının depresyonun altındaki en önemli nedenlerden biri olduğunu bu konunun uzmanlarından biri olan Derya Öztürk de dile getirmekte.
  [​IMG]
  "Çünkü insan yeniden korkuyor, diyor. ’Yeni’ hayatına girmesin diye sürekli düşünüp duruyor ve zihnini bir türlü susturamıyor. Düşünmez ve kontrol etmeye çalışmaz ise gelecekte başına gelebileceklerden o kadar çok korkuyor ki, "ya öyle olursa, ya böyle olursa, ya şöyle olursa" gibi varsayımlar üretip duruyor ve sürekli geleceği kontrol altında tutmaya çalışıyor. Zihni sürekli çalışıyor. Hata yapmaktan o kadar çok korkuyor. Daha derinlerde sahip olduklarını kaybetmekten korkuyor. Sahip olduklarını kaybederse istemese de hayatına ’yeni’ olan girecek.

  "’Şu olunca mutlu olacağım bu olunca mutlu olacağım" diyerek zihinlerini sürekli gelecekte olabilecek olması muhtemel şeylere programlıyorlar. Temelinde yatan ise; cesaret ve özgüven eksikliği. Ve insanların aslında sorumluluktan korkmaları. Kimse rahatı bozulsun istemiyor. Hastalar iyileşmek istemiyorlar çünkü iyileşmek onlar için yeni bir şey.

  İyileşirlerse sorumluluk almak yaşama dönmek lazım. Çalışmak lazım. Birde tabii ki gördükleri ilgiyi, sevgiyi ve şefkati artık göremeyeceklerine inanıyorlar içten içe. İş değiştirmekten korkuyorlar, çünkü şartları ne kadar kötü olsa da yeni bir iş yepyeni sorumluluklar ve risk anlamına geliyor. Yani yaşamımızı farkında olsak ta olmasak da korkular yönetiyor. Bu yüzden de insanların neredeyse tamamının mutsuz olduğunu ve mutluluğu aramakta. İnsanlar hem yeniden korkuyor, hem de eskiyi bırakamıyor.

  Zihin tarafından yaratılan sanal korkulardan kurtulmanın mümkün olduğuna bir çok psikolog işaret etmiştir, "Yeter ki bu korkulara sahip olduğunuzu kabul edin ve kurtulmak isteyin. Tüm korkular geçmişteki olumsuz deneyimlerimiz sonucu oluşmuştur"
   
  Mustafa Y. ve Psikolik bunu beğendi.
 2. Mustafa Y.

  Mustafa Y. Yeni Üye

  Acaba gelecek kaygımızın olmasına neden olan cümle ''Şu olunca mutlu olacağım bu olunca mutlu olacağım'' sözü olabilir mi ?
   
 3. Editör

  Editör Moderatör

  o istediğimiz olunca başka şey isteriz. insanoğlu doyumsuz
   
  Mustafa Y. bunu beğendi.
 4. Mustafa Y.

  Mustafa Y. Yeni Üye

  aynen katılıyorum
   

Sayfayı Paylaş