Concerta hakkında;

Konu, 'Ergen Psikolojisi' kısmında Mete Buy tarafından paylaşıldı.

1. Mete Buy

Mete Buy Yeni Üye

İyi forumlar herkese. Ben 17 yaşında amatemde ayakta tedavi gören eski uyuşturucu bağımlısı bir gencim. Bir süredir temizim. Amateme devlet zoruyla gitmiştim, bitince madde kullanımına devam etmeyi planlıyordum. Concerta adlı ilaç yazıldı bana amatem doktoru tarafından. İlk dozu yaz tatili olduğu için düşük verdiğini söyledi. Ben bunu kullandığımda bana uyuşturucu hap etkisi yapacağını düşünüyordum ve o etkiyi alamayınca doktora hapı bırakacağımı söyledim. Peşi sıra envai çeşit ilaç yazıldı. Günler, haftalar, aylar derken maddeyi bırakma kararı aldım. Artık tamamen içmeyeceğim. Doktor bende dikkat eksikliği olduğunu söylemişti. Okul okuduğum için bu tarz ilaçları kullanmam gerektiğini söyledi fakat ben doktorla ilgilenmemiştim o zamanlar. Daha sonra kitap okumakta zorluk çekmek olsun, aşırı üşengeçlik olsun, sosyal fobi olsun artık canıma tak etmişti. İnternette günler hatta haftalardır yaptığım araştırmalar sonucu concertadan ciddi sonuç elde edenleri gördüm. Daha sonra gerçekten düzelmek isteyip istemediğimi sordum kendime. Bunu istiyordum. Concerta'yı ertesi gün doktorun söylediği şekilde kullandım(36mg) ciddi şekilde etkisini görmüştüm. Sosyal fobim tamamen ortadan kalkmıştı, ciddi şekilde düşünme yeteneğim gelişmiş ve kendime güvenim gelmişti. Fakat ilacın etkisi çok uzun sürmedi 2 ila 2.5 saat sonra eski halime döndüm, hatta daha biraz depresif hale. Normalde ismi geçen ilacın etki süresi 10 ila 12 saat etkili olduğu söyleniyor. Sormak istediğim soru kilom normalin biraz üstünde 95kg kadar vücut ağırlığım. Bu doz bana az geldiğinden dolayı mı bu kadar kısa sürdü etkisi acaba? Doktorla konuşup dozu arttırmaya gitsek(zaten kendisi bu dozun alışma evresi olduğunu söylemişti) etki süresi artar mı?

Sayfayı Paylaş