Ailemin hayatimi caldigini hissediyorum.

Konu, 'Depresyon' kısmında Lamb King tarafından paylaşıldı.

1. Lamb King

Lamb King Yeni Üye

Meraba arkadaslar 23 yasinda bir bayanim. Edebiyat mezunuyum ve sosyoloji alaninda da aciktan okuyorum. Psikoloji bölümünü okuyabilseydim okurdum ama okulumuz hocalarindan biriyle bu durumu tartistik. Kendisi bana psikolojinin aciktan okunamayacagini soyledi. Hocamı saygiyla aniyorum, psikoloji hep ilgi alanim olmustur ve kendi sikayetlerim de vardir, o yuzden bu yazi biraz uzun olacak. Sabri olmayan hic care olmak icin zahmet edip de cevaplamasin.

Edebiyatla psikoloji ic ice iki alan gibidir, edebiyat okuyan psikolojiden kacamaz.

Sorun ailem.

4. Sinifin son doneminde bir aydinlatma yasatti bir hoca. Okula yeni gelen bir hocaydi, sanki 22 yilimi onu tanimak ve beni aydınlatmasi icin beklemişim... Dedi ki, 'ülkemizde maalesef pek cok ileri zeka cocuk "çocuğumu ezerler" diye sinif atlatilmiyor, cocugunsa zekasi 20li yaslara doğru sonuyor...'

Kalbim yerinden fırlayacaktı neredeyse. Beni tarif ediyordu. 'Bunlar yapili olurlar' diyordu, dogruydu. 'Bunların anne babasinin da zeki oldugunu görürsünüz' diyordu, dogruydu. 'Bunlar asosyal olurlar' diyordu, dogruydu.

Kendime ileri zeka diyince kendimi ovdugumu dusunmeyin, ileri zekalılar da zeka geriligi yasayanlardan farksizdir... Ozel egitime muhtactirlar. Ve onlar bu eğitimi almadiklarinda bir enkaza donusurler...

Ben bir enkazim. 23 yildir tek bir dostum bile olmadi, cunku asosyaldim ve en buyuk sorunum da bu. Universitede kendimi kandirdim insanlara ihtiyacım yok diye ama simdi anliyorum ki ozel egitim almadigim icin asosyalligim koruklendi... Annemin korkup da beni 1. Siniftan ikiye atlatmamasi YUZUNDEN ben bugun bir enkazim... Ocak dogumluyum, bu neyin korkusuydu? Zaten 94lulerle yasit sayılırdim! 95lilerle okudum da noldu? Zorbaliga ugradim. Evet, su reklamlarda falan farkindaligi artirdiklari zorbalık kurbanlarindan biri de benim. Ulkemizde zorbalik vardir, yok diyen yanılıyordur.

Peki madem ustun zekaliydim, bunu ne zaman kaybettim? 14 yaşında. Yani bundan yaklasik 10 yil once, liseye basladigimda ilk matematiğim fire verdi. Evet, artik sayisal zekami kullanamiyordum. Ve zamanla edebiyata yoneldim. Tabii bu fikre karsi çıktılar. Neden zordan kaçıyormuşum?

Ressam veya muzisyen olmak isteseydim ne diyeceklerdi kim bilir! Kizim allahtan, erkek olsaydim top diyecekleri kesin de...

Sanirim burda sizi guldurdum cunki unide gerçekten bi espri yetenegi kazandim. Cunku meditasyon yaptim. Evet, en guzel kisisel hobi budur dimi? Evde tek basina yapilabilir, kimseye ihtiyac yoktur, gerçekten ic huzuru bulursunuz ve bunu burdaki her arkadasa tavsiye ediyorum. Cidden hastaliklarinizdan kurtarabilecek bir yol sizi. Yuzde yuz kurtarir mı bilmem ama beni kurtardı en azindan. Bu konunun depresyon bölümünde olduguna bakmayin. Ben 16 yasindayken genel anksiyete hastasiydim. Tani kondu, ilac tedavisine baslandi ama annem olacak hanimefendi daha iyi biliyor ya, ilaclarimi kullandirtmadi, ben de 18 yasina kadar uni hazirligi derken o sorunu astim. Tesadufi gelisti her sey yani. Unide de meditasyon falan bi daha yasamadım anksiyete ama icimde hep bi karabasan var disari cikmak isteyen. Meditasyonla bunu baskiliyorum ve resmen anka gibi kullerimden dogdum ama onlar bunu gormek istemiyor. Bu konuda yabanci forumlara danistim ama turkiyenin durumunu bilmiyorlar ve "e kardesim evden tasin o zaman" diyorlar. Bir de benim hic arkadaşım yok. Kardesim de yok, birden fazla olsaydik en azindan bu iskenceyi paylaşacak bi kardesim, bi destekcim olurdu... Yaninda kalacagim kadar yakin oldugum bi akrabam yok. Isim yok, is bulup cikmam lazim ama onlarla bagi tamamen koparmak için tamamen ekonomiksel ozgur olmam lazim hatta bu ulkeden cikmam lazim... Dilim var ama nasil cikacagim konusunda en ufak bi fikrim yok. En azindan kusunu, agacini, denizini severdim bu ulkenin, simdi annem ve babam buranin vatandaşı diye, burayi istemiyorum... O yuzden bu ulkeden nasil ayrilabilecegim konusu nda desteğinizi istiyorum oncelikle.

Eger sinif atlasaydim bütün hayatim boyle gecmeyecek miydi? Saniyorum geçmeyecekti. Evet. Bana benden küçükler zorbalik etti ama 94lulerle arkadaş olabilecektim kim bilir.

Tabi kiz olarak evlenip kurtulmak da cozum. Hem o zaman parayi da dusunmem diye haince düşünüyorum ama arkadasi bile olmayan biriyle kim evlenir ki? Sunu biliyorum ki guzel olsaydim kesinlikle evlenir giderdim.

Universite beni adam eden tek mekandi, okulumla gurur duyuyorm, bölümüne asigim ve hocalarıma saygi duyuyorum, bana daha fazla ana babalik ettiler ama çıkarıp da harçlığımi verecek, beni ucaga bindirip erasmusa gonderecek degiller. Tek istediğim yalniz yasamak. Anne ve babasiz hayat sahasi yani. Cidden olseler uzulmem. Son zamanlarda olmeleri icin dua eder oldum. Bu yuzden kendimde bir sorun var dedim ve buraya uye oldum. Ama sorun onlarda değil mi sizce de? O kadar negatifler ki, eski bir psikolojik bozuklugu olan kimseyi yeniden hasta etmeye calisiyorlar... "Senden memnun degiliz, keske edebiyat okumasaydin" diyorlar 23unde bir bireye ve bu birey onlarin başını bir gun bile yere egmis degil... Arkadaşım yok ki gidip gunlerce saklanayim, polise haber vermek zorunda kalsınlar, ickim sigaram yok ki, ne yasadiysam iyi bi evlat olmaktan yaşadım, aslinda beni bana iskence etmek icin böyle kibar feyzo tadinda yetistirdiler ya neyse.

Son düzenleme: 25 Aralık 2017
  2. Ah ah bazen değil her zaman derim.iyiler kazanmaz bu dunyada, hayat hep onlara karanlık. Ama yaşın küçük ve gerçekten geç kalmamışsin ki, biraz inanç ve enerjiye ihtiyacın var.

3. Lamb King

Lamb King Yeni Üye

Cok dogru soylediniz. Pek de gec kalmis sayilmam. Hele de onlarin altmis kusur oldugunu dusununce. Korkunç bi kusak çatışması var ve bunu asmak icin 3. Bi kisi/kisilerin tavsiyesine ihtiyacim var. Bazisinda tiyatro yetenegi vardir mesela adami sulu goturur susuz getirirler. Oyle parmaginda oynatıyolar ki ailelerini. Bi sinif arkadasim mesela 1 vize+1 finallik sistemi 2 vize+1 final diye yutturmus, her gittigi butunlemeyi ailesinden saklamayi basarmisti uyanik. Çünkü cahille basa cikmak kolaydir. Bendeki bu basa cikma yetenegi sadece bi yere kadar maalesef.

4. Legolas

Legolas Moderatör

Merhaba, anladığım kadarıyla analiz etmeye çalışacağım.
    Öncelikle sanırım ebeveynlerin olan öfken geleceğini "batırdıkları" düşüncesiydi. Bu konuda hocanın yönlendirmesinin de etkili olduğunu düşünüyorum. Asosyal olan yönünün üstün zekalı olmana bağlamış olabilirsin. Bu asosyal yönün ve belkide akran zorbalıkların yaşanmasını ebeveynlerinin seni üst sınıfa veya özel eğitime almadıkları için onlara bir öfke şeklinde yönelmiş olabilir. Tabii bu kadar kısıtlı bilgilerle pek bir şey yapmak olanaklı değil. Fakat bence aklındaki "kaçış" fikri yerine konuşmayı denemelisin. Öncelikle yaşadıklarını içinde kalmış olanları anlatmayı deneyebilirsin. Aile yapınız nasıl bilemiyorum fakat bir aile danışmanına danışarak bu sorunların merkezine inebilir ve çözümler üretebilirsiniz.
    Gelecek, güzel başarılarınız ile işlensin. Daima umut vardır.

5. Lamb King

Lamb King Yeni Üye

Sevgili legolas dogru analiz etmissiniz ancak insanlar konusa konusa anlasir. Biz konusmayi cok denedik, o yollardan çok geçtik. Annem her hafta bir kavga baslatabilecek guctedir cunku bunamaktadir. Cidden altmis yas ustu olunca baska bi aciklama bulamiyorum. Kusak çatışmasının dibine vurduk yani. Mesela hafta basi gelir, giyinip disari cikmam gerekir, mesela fatura yatirmaya gidiyorumdur, neden duzgun giyinmedigimi sorar, cunku ONCA düzgü n giyinmemisimdir, cunku kavga icin bahane uretmelidir.

Ben onun seviyesine insem, istedigi gibi giyinsem de kendime ihanet etmis gibi hissediyorum.

Aslinda bana onerebileceginiz terapistlere ihtiyacim var arkadaşlar. Ist avrupa yakasinda ikamet etmekteyim. Bulup burusturup ozel terapiste vericem cunku 16 yasindayken devlette gittigim yarim saat konusturuyodu. Yarim saat, dertlerimi dinlemesi icin cok az. Gordugunuz gibi konusmaya, anlatmaya ihtiyacim var.

Ailemse bu terapiste asla gitmez, biliyorum cunku deli doktoru gozuyle bakıyorlar. Okumamış insanlar cunku. Annem doktordan daha iyi bildigi icin genel anksiyete ilacimi kullandirtmadi yillar once. Simdi de kuzenimin hiperaktivite karsiti ilac almasina karşı ama ona fazla bisey diyemez cunku kendi annesi degil neticede.

Ha her terapist/psokolog/psikiyatr ilac yazicak diye bisey yok ama dusuncelerine onem vermedigini belirtmekteyim.

6. Legolas

Legolas Moderatör

Ailelerle birlikte genel bir kanı var psikologlara karşı. Durumunu anlıyorum. Fakat yine de konuşmayı, ikna etmeyi dene. İstanbul ile ilgili herhangi bir bilgim yok ama mutlaka bulabilirsin. Onların önyargılarını kırmak biraz da sana kalabilir. Aksi yönde cevap verse dahi sen şansını tekrar tekrar dene. Ayrıca kendine zaman ayırarak bazı uğraşlar edinmen kafanı dağıtabilir.

7. lamb king eminim ki zordur ama çift bir hayat kurmaya çalış.Bir yandan onlara he evet doğrusunu diyerek geçiştir, diğer yandan geliştirmek için kendinle mücadele et.Hedefler koy en basit internet üzerinden bir şeyler yapmaya çalış.Dışarı çıktığında özgüven eksikliğin varsa onun üstünde uğraşabilirsin. Enerjini bitirme ve içinde büyük öfke var yaşantın elinden alındığını düşünüp. Zeki insanlar çözüm üstünde salaklar ise bahanelerle uğraşır.Sen çözüm üstüne odaklan en olmazsa bile iyileştirme yap hayatını daha yaşanır kıl.

8. Legolas

Legolas Moderatör

Erdem arkadaşımızın "Çift hayat kurmaya çalış."sözlerine katılmıyorum. Çift hayat demek belirsizlik, kaçış demek. Zamanla hangisi olduğunu unutmak demek. İkilem ve tereddüt demek. Bunların bütünü de belirsizliğin getirdiği içsel huzursuzluk bütününü oluşturur. Senin yapman gereken içinde yıllardır bastırdıklarını ailenle doğru bir üslupla çıkartarak baş etmek. Bu konuda ailenin tutumu anlattığın üzeri kötü olabilir. Veya bunu böyle algılıyor da olabilirsin. Aile yapın nasıl bilmiyorum fakat güvenebildiğin bir yakın akrabanla da konuşarak ebeveynlerini ikna etmesini deneyebilirsin. Danışman eşliğinde yapılabilecek bir konuşma sizlere daha faydalı sonuçlar sağlayacaktır. Bence, "he evet, doğru." diyerek geçiştirmek kaçmakla eş değerdir. Bu bir süre belki devam edebilir ama seni de mutlaka sıkacaktır.

9. Legos ben cift hayat dediğim hayatı yaşıyorum. Bazi anne babalar vardir ki, birşey i anlatmak onlara izah etmek mümkün değil. Ben hiç bir yolunu bulamadim.klinik psikolog, yakin arkadaş psikolog, devlet hastahane sinde psikiyatri den fikir aldim ama elimde sonuç 0 :) çünkü sabit fikirliler. Onlar koyu dinci ben aksine, onlar otur memur ol evlen cocuk yap baba ol iş ev diyor ben aksine. Sinemaya gittiğim için babam evlatlıktan red edecek kadar geriler de bu boyutlarda, sanki geneleve gitmiş gibi bir kavgamiz oldu. Bu anlattığım ufak bir detay. Sonra düşündüm. Onlarin yanında örnek evlat arkaplanda hayallerimi yapicam.:) şuan da nasil miyiz :) örnek mutlu aile tablosu:) onlara karşı yalancı bir evlat. Ama gerçekte karincayi bile ezmeyen dürüst bir genç. Onları üzmek tartışmak yerine bu yol daha mantıklı.

10. Legolas

Legolas Moderatör

Anladım ama Lamb King arkadaşın problemi başka. Sizde iyi olabilecek bir yöntem kendisinde işe yaramayabilir hatta daha kötüye götürebilir. Burada söz ettiğim bireysel terapiden ziyade aileyi kapsayan bir terapi.

11. Lamb King

Lamb King Yeni Üye

yo aslında benziyor problemlerimiz. bizim ailede ileri görüşlü kimse sayısı nadirdir. olanlar da uzaklamış durumda. bermuda şeytan üçgeninin ortasında kalan benim. erdem bey gibi her şeyi denedim işe yaramadı. da bende artık çift hayat da işe yaramıyor, o zaten yaptığım bişey. onlar beni bir yerde sanırken ben başka bir yerde oluorum. çünkü onlara karşı dürüst olma isteği yok içimde. ama her zaman da yalanlarımı yutturamıyorum. ajan değilim neticede ki profesyonelce yalan söleyeyim. arkadaş sinema konusunda babasından tepki almış, ben başka bir konuda. ama şu duruma geldik: ben benim zamanında eğitimime engel olduklarını hafifçe çıtlattım, çok üstü kapalı bir şekilde. daha detaylı anlatmamı istediler, kaçamak yanıt verdim. çünkü şansım biraz döndü, kendime nazar değdirmiyim ama iş görüşmeleri yapıyorum ardı ardına ve olumlu geçiyorlar. görüştüğüm bu kurumdan alacağım maaşı evden ayrılmak üzere biriktireceğim. onlar el koymazsa tabi. çünkü bizim gibi çocuklarda öyle bir durum da var. "bunca yıldır biz sana baktık şimdi sıra sende" en yaygın cümledir kurulan. eğer bizim gibi çocuklarda bi parça kafa varsa zaten 2500 liralık maaşı 2000 tl diye söleyecektir. ama maalesef yetiştirme tarzımız öle değil. robinson crusoe ve cumayı düşünün. cuma aslında özgür bir insan, robinsona hesap verme zorunluluğu yok. ama adaya düştüğünden beri robinson kafasına, "seni yamyamların elinden ben aldım, özgürlüğünü bana borçlusun, sen artık BENİM kölemsin," diye kakıp durduğu için bi saatten sonra cuma robinsona hizmet etmekten memnuniyet duyar, yaşlı adama karşı daha şanslı olabileceği halde kendi kendisini bir köle olarak görmeye başlar, kölelerin asıl sorunu budur:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Ocak 2018
  12. Lamb King

Lamb King Yeni Üye

Guncelleme; ailemle hala kotu gidiyor. Kalacak bir yere ihtiyacim var. Su anda bir is sahibiyim. Ev arkadasi ariyorum. Tek de cikabilirim ama yasamak istedigim yer istanbul sisliye yakin olmalı. O yuzden kiralar bayaa yukarda... :(

13. Legolas

Legolas Moderatör

Merhaba. Ailenle en azından evden ayrılma konusunda konuştunuz mu? Konuşmadıysan karşına al ve güzel bir dille anlatmaya çalış. Bunun dışında seni yönlendirmek veya herhangi bir yanlışlığa neden olmak istemem. Ama kestirip atmadan, incitmeden orta yolu bulmaya çalışın. Umarım her şey istediğiniz gibi güzel sonuçlar getirir.

14. Lamb King

Lamb King Yeni Üye

Karsilikli bir karar modum. Babam gitmemi soyledi. Annem de sen yapamazsin gibisinden biseyler zirvaliyor ama 23 yasindayim, nesini yapamiycam. Etrafimdaki insanlara bakıyorum hepsinde huzur var. Huzurdan baska istedigim hicbisey yok. Gerekirse sogukta yasarim ama basimin etini yiyen 2 moruk olmaz. Her gun asagilanmaktan, hakarete uğramaktan biktim böyle yaşanır mi? Ne halleri varsa görsünler. Hep istedikleri buydu zaten. Ben de kurtulmuş olurum.

Simdi benim is yerim ist avrupa yakasinda. Bu tarafta tek odali kiralik ev ariyorum cunku tek basina bana yeter. Salonda bile uyurum. Ama dogalgazi olmali. Sogukta yaşarım dedim ama benim minik bi kusum var o yasayamaz. Ayrica ev sahibi izin vermeli dogal olarak kusuma cunku onu bizimkilere birakirsam zaten acliktan öldürürler. Gerisi dogal olarak olucak zaten elektrigiydi, suyuydu. Maasimi hesapladim, en fazla 1000 tlye cikabilirim. Tabi genc bi kiz olarak ev arkadasi daha uygun. Biliyorum burasi ilan sitesi değil ama ne kadar zor durumda olduğumu biliyosunuz. Belki tanidiginizin tanidigi ev arkadasi ariyordur, boyle seyler tesaduf. Ben evden ise isten eve zaten. Gelenim gidenim olmayacak. Kotu aliskanligim da yok. Boyle bi insan evden atildi iste. Iyi bi ev sahibi bulmak ve ayaklarimin ustunde durmak lazım. Onlari da silip aticam hayatimdan.

15. Tekil kişi

Tekil kişi Yeni Üye

Sayin lamb king ,benim ailemde dar goruslu ve anlayissizdir,ben hic anlasamadim ve biraktim denemeyi.İnsanlari oldugu gibi kabul edip kendi yolunu bir an once cizmen senin icin en dogrusu sanirim.umarim istedigin gibi bir ev veya ev arkadasi bulursun.

16. akillibidik

akillibidik Yeni Üye

Merhaba; özel mesaj atacaktım; ama nasıl atacağımı bilemedim. Durumunu çok iyi anlıyorum; ben de benzer bir süreçten geçtim. Sana iyi bir psikolog tavsiyesinde bulunabilirim.

17. Psikolog ihtiyacı pek yok galiba.
    Tek odalı ev lazımmış. İyi bir ev sahibi arıyormuş. Siz aynı şeyleri yaşamışsınız. Evinizi ayırabildiniz mi ailenizden?

İnsan ailesini seçemiyor. Ayrılması çözüm olabilir.

18. Lamb King

Lamb King Yeni Üye

Evet, su anda psikolog ihtiyaci 2. Sirada. Biliyosunuz ki bu luks bi ihtiyac. Su anda psikiloga verecegim parayi yeni eve verebilirim. Arkadaşlar, is arkadaslarima durumu citlattim ama pek oralı olmadilar. Zaten ayin 10unda maas yatiyor, o zamana kadar bekliycektim. Havalar da biraz isinir ist avrupa yakasinda, kusumla çıkacağımiz bi hale gelir diye dusundum ama zaman daraliyor esasında. Her gun bi laf, bi hakaret. Hic cevap vermiyorum cunku 23 yildir söylediklerime kulaklarini kapadılar zaten. Evarkadasim.com diye bi siteye uye oldum ama henuz uygun bi ilana rastlamadim. Hala arıyorum yani. Bu soguklarda cikip adam akilli bi emlakciya da soramadim. Ese dosta sordurmak tek cozum. Aradigim evin ozellikleri;

Ist avrupa yakasinda olmasi. Tek cikacaksam kirasının 1000 tl kusur olmasi cunku bunun faturasi da var. Arkadasla cikicaksam arkadaslarimin kadin olmasi ve dolayısıyla bana dusen kiranin 500 tl kusur olmasi. Dogalgaz da lazim cunku kusumun isinmasi lazim.

Ama herangi bi akla da ihtiyacim var. "Eve cikmaktansa yurda cikman daha mantıklı" gibi. Inanin her ihtimali araştırıyorum. Ozel yurtlar cok pahali. Ogretmenevleri de otel gibi. Kusumun kabul edilecegi ve saglikla, biraz da tutumlu yasayacagimiz bi dam tek sansim. Hic zor bi insan degilim, ev arkadasimla kesin anlasirim. Guvenmek anahtar kelime. Tek sansim bu dedigim gibi. Akrabalarin yanina falan tasinmak beni oldugum yerde saydirtacak cunku. Ekonomik ozgurlugumu kazanmak ve kendi ayaklarim uzerinde durmak şart artik.

19. Tekil kişi

Tekil kişi Yeni Üye

Sayin lamb king,sizi cok iyi anliyorum ve dogru yolda oldugunuzu dusunuyorum.Keske elimden bir sey gelsede yardimcim olsam ama maalesef.Akrabalarla kalmak emin olun en zor durumdur.Bu dunyaya yalniz geldik ,yalniz gidecegiz kimseyi gereginden fazla takmaya luzum yok.

Lamb King bunu beğendi.
  20. Lotakka

Lotakka Yeni Üye

Ekonomik özellik çok zor bişey değil bence 17 yaşımdan beri çalışıyorum her insanın ailesiyle sorunlari olabileceğini düşünüyorum zira benimde var ama biliyorum ki boyumu aşacak büyüklükte değil birde çok iyi anladığım bişey var insan görmediği hiç biseyi karşı tarafa veremez bu çocuğun da olsa böyle kendi ailemden biliyorum annem hiç sevgi görmemiş çok kuralcı zerre sevgi olmayan bı ailede büyümus bende 23 yaşındaym ve hiç hatırlamıyorum annemle sarilmamizi ama o yaptığı çabalarla gece kahve yapıp odama gelip sohbet etmelerimizle biraz daha arkadaş gibi davranmaya çalışarak yaptığım herşeyi anlamaya çalışarak belli ediyor zaten sevgisini ama bizde tabiki bu seviyeye çok kolay gelmedik seni asla yargilamiyorum yada sen suçlusun demiyorum ama biraz da sana karşı olan davranış sebeplerini düşündün mü yada senin neyin yanlış geliyor .

Lamb King bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş