Aile Danışmanı Olabileceğinizi Biliyor Musunuz?

Konu, 'Meslek Danışmanlığı' kısmında insan gelişimi akademisi tarafından paylaşıldı.

1. Herkese merhabalar,

Psikoloji mezunlarının bir çalışma alanından bahsetmek istiyorum sizlere.

Aile Danışmanlığı;

Açılan sertifika programlarını başarıyla tamamladıktan sonra Aile Danışmanı Sertifikanızı alıp, devlet bünyesinde, özel kurumlarda çalışabilir ve ya kendi Aile Danışma Merkezinizi açabilirsiniz.

Aile danışmanı: Merkezde aile danışmanlığı hizmetlerini yürütmek üzere bu Aile Danışma Merkezleri Yönetmeliği'nde belirtilen eğitimi tamamlamış personeli,
    Aile danışmanlığı: Aile bireylerinin içinde geliştikleri veya işlevlerini yerine getirdikleri aile sistemini veya ilişkide bulundukları diğer sosyal çevreleri değerlendirmeye dayanan ve bu anlayıştan yola çıkarak bireylere, çiftlere veya ailelere sorunlarının çözümüne dönük değişim ve gelişime yönelik özel teknik ve stratejileri içeren hizmet sunma sürecidir.
    Aile danışma merkezi: Ailenin gelişmesi ve güçlenmesi için; bireylerinin katılımcı, üretken, kendine yeterli hale gelmesi ve sorun çözme kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla koruyucu, önleyici, eğitici, geliştirici, rehberlik ve rehabilite edici hizmetler veren kuruluşlara verilen addır.
    Merkez açma: Merkez açılabilmesi için, farklı lisans programlarından mezun en az bir aile danışmanı ve bir meslek elemanı ile büro, teknik ve temizlik işlerini yürütecek en az bir personelin bulunması gerekir.

Aile danışmanının görev ve yetkileri şunlardır:
    Aile sistemi içerisinde işlev bozulmalarına neden olan, aile ve bireylerin, bireysel gelişimlerini ve yetiştirilmelerini olumsuz yönde etkileyen, aile yaşam döngüsü ve gelişimsel farklılıklar ile eşler arasında ilişki ve iletişim sorunlarına yol açan, anne baba olarak rol ve sorumluluklarını sağlıklı bir biçimde yerine getirmelerini güçleştiren ve aile üyelerinin psiko-sosyal ve ekonomik yapılarını tehdit eden sorunların oluşmadan önce engellenmesi ve ortaya çıkan sorunların çözümlenmesinde birey ve aile ile çalışmak,

Kişilerin içinde geliştikleri veya işlevlerini yerine getirdikleri aile sistemini veya ilişkide bulundukları diğer sosyal çevreyi değerlendirmeye dayanan ve bu anlayıştan yola çıkarak bireylere, çiftlere veya ailelere sorunlarının çözümüne dönük değişim ve gelişime yönelik hizmetler sunmak,
    Aile üyelerinin oturumlardaki etkileşim sürecinin içeriğini raporlaştırmak,

Aile kurma niyetinde olan bireylere rehberlik ve danışma hizmetleri vermek,

Anne ve babaların çocuk eğitiminde daha bilgili olması, bu bilgilerini hayata geçirmesi, çocuğuyla ve eşiyle ilişkisini geliştirmesi için anne ve babalara yönelik çalışmalar gerçekleştirmek,

Boşanma öncesinde ailelere psiko-sosyal süreç ve dinamikleri de dahil ederek arabuluculuk hizmetleri planlamak ve uygulamak,

Boşanmış bireylere ve çocuklarına bu durumdan olumsuz etkilenmemeleri için boşanma sonrası uyum programları planlamak ve uygulamak,

Tek ebeveynli ailelere danışmanlık ve destek hizmeti vermek,

Aile içi şiddetin önlenmesine yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini vermek,

Gerektiğinde aile üyelerini ihtiyaçlarına yönelik olarak ruh sağlığı ve hastalıkları hizmeti veren kurum ve kuruluşlara yönlendirmek.

AİLE DANIŞMANI: Yönetmeliğe göre aşağıdaki alanlardan birinde en az dört yıllık lisans programlarından mezun olanlar, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu veya üniversitelerden, biri tarafından uygun görülen en az üç yüz saati teorik ve en az otuz saati süpervizyon eşliğinde olmak üzere yüz elli saati uygulamalı toplam dört yüz elli saatlik aile danışmanlığı alanında bir eğitim programını başarıyla tamamladıktan sonra sertifika alanlar aile danışmanı unvanı alabilir. Dolayısı ile bu koşulları sağlayanlar aile danışmanı olmak için ADSEP'e başvurabilir.
    Çocuk gelişimi
    Hemşirelik

Psikoloji
    Psikolojik danışmanlık ve rehberlik
    Sosyal hizmet

Sosyoloji
    Tıp

Saygılarımızla
    www.insangelisimiailedanisma.com

Psikolik bunu beğendi.
  2. Ali Develi

Ali Develi Yeni Üye

Uzaktan Eğitim ile MEB Onaylı Aile Danışmanlığı Kursu Hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız :
    https://www.uzaktanegitim.com/

Kurs MEB tarafından onaylı olup sınırlı sayıda kontenjana sahiptir. Şimdilik % 50 indirimli fiyatlarla hizmette.

Sayfayı Paylaş