İsmini koyamadığım psikolojik sorunlarım

Konu, 'Stres' kısmında Nuova tarafından paylaşıldı.

1. Nuova

Nuova Yeni Üye

Merhaba. İnternette gezinirken karşılaştım ve üye olup sizlerin görüşünü almak istedim. Hazırsanız başlıyorum :)
    Öncelikle insanlarla iletişim kurmaktan hiç hoşlanmayan ve her zaman susmayı tercih eden bir insanım. Konuşkan değilimdir. İnsanları hiç sevmiyorum. Herkes yalan söylüyor gibi geliyor. Çok basit bir konu hakkında konuşurken bile karşımdakinin bana doğru olmayan şeyler anlattığını düşünüyorum. Ve çok takıntılıyım. Herkesin her söylediğini ciddiye alırım. Unutmam. Mesela birisi saçın neden bu renkte dese onu düşünür dururum. Ayrıca çok da çirkinim. İnsanlarla konuşmayı biraz da bu yüzden sevmiyorum. Çirkinim çünkü. Her şeyden çok çabuk sıkılıyorum. Yaşadığım şeyleri abartıyorum. Kafamda susmak bilmeyen bir ses var. Kendi sesim. Sürekli kendimle konuşuyorum. Son zamanlarda bu dışımdan da olmaya başladı. Yolla yürürken mesela birden kendi kendime konuşmaya başlıyorum. Bir şey daha farklı ettim. Düşünemiyorum. Yavaş düşünüyorum. Beynim algılamıyor. Ya da okuduğum şeyleri hiç anlamıyorum. Okuyorum ama orda ne anlattığını konusunda en ufak bir fikrim olmuyor. Odaklanamıyorum.
    Gibi gibi bir sürü sorunumdan bahsedebilirim. Kendime sürekli yeni yeni psikolojik rahatsızlıklar buluyorum. Ama en büyüğü ve vazgeçilmezi devasa takıntılarım. Psikoloğa gitmek istiyorum ama ona ne anlatacağımı bilmiyorum. Çünkü tam olarak bir sorunum da yok. Aslında çok şey var. Ama yok. Saçma bişey. Belki burada bir çözüm bulurum. Okuduysaniz eğer teşekkür ederim..

2. Rohat Özün

Rohat Özün Yeni Üye

Öncelikle bu siteye geldigin üye oldugun için teşekkür ederim, ailemize hoş geldin, bende yeniyim ama bu platform'u hiç bir şeye degişmem... Evet ben ileri düzeyde kaygı bozuklugu panik atak eşliginde depresyon yaşıyorum gitmedigim doktor kalmadı dün özel'e gittim ve ilaçlarımı degişti şuan çok iyiyim bunu anlatmamın sebebi senin yaşadıgın bu şeyleri ben normal eski halimde çok yaşıyordum etrafımdakiler çok yakışıklısın karizmasın gibi iltifatlarda bulunurdu ben ise çirkin oldugumu düşünürdum aksine ben çok konuşkan biriyim önceki halim yolda yürürken kendi kendine konuşmayı bırak kendi kendine gülen biriydim her şeye güler çok takardım intikam nefretle doluydum aşık olmaktan nefter ediyor nefret etmeye aşık oluyordum. Çevrem çok genis ama hiç kimseyle arkadaşlık dostluk etmiyor takılmıyor selam dair vermiyordum. Şimdi sana söyleyeceklerimi yapabilirsen bu durumdan kurtulabilirsin. Öncelikle sakin ol soguk kanlı ol! "Bi susda adam sansınlar" prensib haline getir az konuş öz konuş "hayır" demeyi bilmelisin bunun üzerinde çok çalısmalısın. Kendi kendine konuş ama tadında bırak olumsuzlardan uzak dur "Sonunu düşünen kahraman olamaz" derler ya sende öyle yap ve kesinlikle yapman gereken şey kendini o şekil çıkmazda hissettigin an aç telefonu gir mesaj'a o an ne duygu yaşıyorsan ne hissediyor ne düşüyorsan bir bir yaz ve mesajı kaydet. Kendini sakin huzurlu hissettigin an aç ve oku yazdıklarını sıraya diz ve mücadeleye başla. Bir bir yazdıklarınla yüzleş eger başaramıyacaksan yazdıklarını bir psikoyatriye git doktoru araştır kesinlikle iyi olmasına önem göster anlat mesajı okut hem unutmamış olursun hemde o anı yazmak, yaşarken yazmak daha mantıklı olur ve kendini çok net bir şekilde tarif edebilirsin. Unutma ki cesurlarda korkar ama korkularını çok iyi bastırabilir ve belli etmezler. Bir şeyi düşünmemek bile düşünmek demektir. Bende yavaş düsünüyorum bende okudugum seyleri anlamıyorum okurken başka yere aklım gidiyor degisik dusunceler geliyor okudugum seyden bir şey anlamıyorun işte burda yapman gereken şey kitap okumak, hayal kurmak, nefes egzersisi yapıp odaklanmak ve o an yapacagın şeyi isteyerek yapman örnegin bir şarkı aç dinle ve eşlik etmeye çalış ezberlemeye çalış tekerleme oku hızlı bir şekilde. Bu arada vitamin eksikligindende kaynaklanıyor duzensiz beslenmedende kaynaklanıyor benim bu nedenlerden dolayı çünkü.
    Umarım anlatabilmişimdir :)

_ayse_ bunu beğendi.
  3. Nuova

Nuova Yeni Üye

Söylediğin şeyler düşüncelerimin neredeyse aynısı. Acaba bende de mi kaygı bozukluğu var :) her neyse. Cevabın için çok teşekkür ederim söylediklerin mantıklı geldi. Uygulayacağım. Umarım sen de en kısa sürede kötü psikolojik durumlardan kurtulursun.

4. Rohat Özün

Rohat Özün Yeni Üye

Özel'e gitmek en iyisi gerçekten doktorunu iyice araştır öyle kafadan önerilenlere gitme kaygı bozuklugu var ise bu özgüvensizlikten kaynaklanabilir icine ata ata ve kendinle barışık olamaman tetikleyebilir yada çok sigara benim gibi sonra kafein tarzı şeyler ama dedigimi yap gerçekten çok faydasını göreceksin o an ki psikolojideyken yaz mesaja kaydet sonra dedigim gibi bak üstüne bastıra bastıra söylüyorum milletten duyduguna degil memleketinde ki tüm özel psikiyatrileri bir bir araştır nerde okumuş ne yapmış ne etmiş özgecmisine bak ve atılan yorumlara bak sonra ara arayarak bir görüş bi ses tonuna konusma uslübünü kontrol et aklına yatarsa git ve psikoterapi almaya çalış ilaçdan daha faydalı benim doktorum mesela amerikada okumuş çok bilgili gittigim diger doktorlardansa bu doktora gittigimde kendimi güvende hissettim iyi olacagıma eminim zamanında ben önlem almadım ne hale geldim beni dinlersen kesinlikle önlemini al kesin ama kesinlikle

5. Nuova

Nuova Yeni Üye

Pek psikoloğa ya da psikiyatriste gitme gibi bir düşüncem yok aslında

6. Rohat Özün

Rohat Özün Yeni Üye

Ama takıntılar mafeder insanı eger kaygıysa bu ilerleme ihtimali var ben zamanında önlem almadım diye söyledim

7. hartemes

hartemes Yeni Üye

Yapabileceğin en büyük hata bu tarz düşünmektir.

8. Nuova

Nuova Yeni Üye

Pekala o zaman en kısa sürede psikolog araştırmalarıma başlayacağım

9. Nuova

Nuova Yeni Üye

Çünkü psikoloğa gidecek bir sorunum olduğunu düşünmemiştim. Kendi kendime abartıyor olabilirim

10. Rohat Özün

Rohat Özün Yeni Üye

O senin bilecegin bir şey zaten iyi bir doktor seçimi yaparsan kısa sürede yanıt alırsın yani bunlardan başka ne öneride bulunabiliriz ki olan secenekler burnarla sınırlı.

11. Rohat Özün

Rohat Özün Yeni Üye

O senin bilecegin bir şey zaten iyi bir doktor seçimi yaparsan kısa sürede yanıt alırsın yani bunlardan başka ne öneride bulunabiliriz ki olan secenekler burnarla sınırlı.

12. Nuova

Nuova Yeni Üye

Tamam teşekkürler tekrardan

Sayfayı Paylaş