İşitme Yetersizliği Olan Öğrenciler

Konu, 'Özel Eğitim Danışmanlığı' kısmında Psikolik tarafından paylaşıldı.

1. Psikolik

Psikolik Mal Sahibi

İŞİTME YETERSİZLİĞİ OLAN ÖĞRENCİLER
    İşitme Yetersizliği; işitme duyarlılığının kısmen veya tamamen yetersizliğinden dolayı konuşmayı edinme ,dili kullanmada ve iletişimde güçlük nedeniyle bireyin eğitim performansının ve sosyal uyumunun olumsuz yönde etkilenmesi durumudur.
    İşitme yetersizliği olan çocukların özellikleri
    1-Konuşmanın öğrenilmesi, işitme duyusunun fonksiyonunun tam olarak yerine getirmesine bağlıdır. İşitme engelli bir çocukta artikülasyon bozuklukları konuşmanın akıcı olmaması gözlenebilir, konuşmada ritim, ton, vurgulama özellikleri olmayabilir. Sesi doğal olmayabilir, çok yüksek ya da çok alçak ses tonu ile konuşabilir.
    2-İşitme engelli çocuk konuşmaları değerlendirebilmekte güçlük çeker. Aynı şekilde kendi isteklerini , duygu ve düşüncelerini sözel olarak ifade edebilmekte güçlüklerle karşılaşmaktadır.
    3-Öğretmenin söylediklerini dudak hareketlerinden anlayabilmek için öğretmeni yakından izler.
    4-Kendisine yöneltilen sorulara anlamsız, yetersiz cevaplar verebilir, soruların devamlı tekrarlanmasını isteyebilir.
    5-Dikkat edilen şeyleri yazmada güçlük çekebilir.
    6-Verile sözel emirlere uygun olmayan tepkiler verebilir, ya da ne istendiğini anlamamış görünebilir.
    7-Farkına varmadan karşısındaki kişinin sözünü kesebilir.
    8-İlkokul döneminde okuma güçlükleri, okuma sırasında kelime atlamaları olabilir.
    9-Aşırı saldırganlık hırçınlık gibi davranış problemleri gözlenebilir.
    10-Dikkat süresi çok kısa olabilir.
    11-Sosyal ilişkilerden kaçınabilir.
    12-Tekrarlayan kulak ağrıları ve akıntıları olabilir.

Sayfayı Paylaş